pátek 1. listopadu 2013

Halloween

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, den před Svátkem všech svatých. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.
Název vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku Samhain – obdoby našeho Nového roku.
Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová.

My jsme si halloween "zkusili" v anglickém projektu. Poslechli jsme si strašidelný chant, přečetli comix a naučili další slovíčka. Pro ostatní školáky jsme vytvořili veliký "haunted house", kde jsou vidět všechny typické postavy. Co jsme znali, to jsme na plakátu popsali: bat, vampire, cauldron, web, black cat, bone, skeleton, skull, pumpkin a další.
Někdo přišel v masce, kdo ne, mohl si udělat masku mumie, Frankensteinovo monstra či kostlivce.


Žádné komentáře:

Okomentovat